• İktibas

  • İktibas

  • İktibas

  • İktibas

Copyright 2023 - Custom text here

Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan - Seçimler

AK Parti, 3 Kasım 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yüzde 34,28 oy oranıyla tek başına iktidara gelmişti.

5 yıl sonra 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Genel Seçimleri 46,58 oy oranıyla ikinci kez tek başına iktidara gelmişti.

12 Haziran 2011'de 24. Dönem Genel Seçimleri için sandık başına gitti. AK Parti bu seçimde de yüzde 49,83 oy oranıyla yine tek başına iktidara gelmiş oldu.

Devamını oku...

Silvan Baraj Projesi 300 bin kişiye istihdam sağlayacak

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapımı süren Silvan Baraj Projesi ile 300 bin kişinin istihdam edilebileceğini bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce, Tarımsal Araştırma Enstitüsü Kongre Merkezinde "2017 Yılı Süne Mücadelesi Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, toplantıda yaptığı konuşmada, GAP'ın en önemli ayaklarından biri olan ve yapımı süren Silvan Barajı Projesinin kentteki tarıma önemli katkısı olacağını söyledi.

"Silvan Barajı Projesinin toplam tutarına baktığımızda 6,8 milyar liralık bir proje. 2 milyon 351 bin dönümlük arazinin sulanması hedefleniyor. Proje tamamlandığında 300 bini aşan insanımıza istihdam sağlamış olacağız." diyen Aksoy, birçok sulama projesinin bulunduğunu, bunların tamamlanmasıyla tarımsal üretimin daha uç noktalara çıkacağını bildirdi.

Buğday ve mercimekte Diyarbakır'ın Türkiye'de ilk sıralarda yer aldığını aktaran Aksoy, süne ile mücadelenin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Devamını oku...

Murat BARDAKÇI / Çocukluğumun yaşlıları, Sultan Abdülhamid zamanın gençleri idiler

 

Murat BARDAKÇI 

Çocukluğumun yaşlıları, Sultan Abdülhamid zamanın gençleri idiler...

Evimiz, Yıldız Sarayı’na birkaç dakika mesafedeki Teşvikiye’de idi; aile büyüklerim bu semtte ve bu evde doğup büyümüşlerdi, kendilerini “sarayın komşusu” addederlerdi ve evde Abdülhamid’in bahsinin geçmediği gün yoktu...

Murat Bardakçı

Ya Yıldız’daki Cuma selâmlıklarını, faytonuyla camie giden hükümdarı birkaç defa gördüklerini anlatırlardı; yahut nâdir de olsa bazı günlerde, özellikle de bayramlarda saraydan “komşu hakkı” diye gönderilen yemekleri, meselâ kâsede zangır zangır titreyen elmasiyenin nefasetini yahut o devrin meşhur saray paşalarının ayyuka çıkmış rezaletlerini...

Hani şimdinin yaşlıları sohbetlerinde bundan 60-65 sene öncesinden bahsederken “İsmet Paşa zamanı şöyleydi, Demokratlar gelince böyle oldu, Celâl Bayar bir gün demişti ki, 27 Mayıs’tan sonra ah neler neler yaşadık!” diye anlatırlar ya, işte onun gibi... Bizim evin ve mahallenin büyükleri için 60 sene öncesi Sultan Abdülhamid’in devr-i iktidarı idi ve hemen her gençlik hatırasında padişahın mutlaka bir yeri vardı.

Hanımlar için Sultan Abdülhamid demek, o kadar sene sonra bile hâlâ ucuzluk, bolluk ve “on paraya alınan ekmek” demekti ama erkekler pek o kanaatte değildiler. Padişahtan hâlâ “Efendimiz” diye bahseden büyükbabalar, beyefendiler yahut filânca bey amcalar tabii ki vardı ama “Taif’e yollanmaktan falan Paşa’nın Zaptiye nezdindeki tavassutu sayesinde son anda kurtulduğunu”, o günlerde pek rahat nefes alamadıklarını ve jurnalciliğin nasıl bir belâ olduğunu anlatırlar, sonra “İstibdat gitti, Hürriyet geldi ama beter olduk, Hürriyet’te de söz söyleyebilmek ne haddimize?” derlerdi.

“İstibdat” Sultan Abdülhamid’in zamanı, “Hürriyet” de İkinci Meşrutiyet demekti...

Devamını oku...

Kut'ül Amare belgesel haline getirilecek

Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale Zaferi'nden sonra Osmanlı Devleti'nin kazandığı son zafer olan Kut'ül Amare, şehit yakınlarının tanıklıklarıyla belgesel haline getirilecek. "Zaferin Çocukları-Kut'ül Amare" isimli belgeselin yapımcısı ve yönetmeni Feridun Cesur, geçen yıl 100. yılı olan zaferin yeni nesillerce tanınarak tarihi hafızaya kaydedilmesi ve kamuoyunda "unutturulan zafer" olarak bilinen Kut'ül Amare'nin en doğru şekilde anlatılması amacıyla belgeseli çekmeye karar verdiklerini belirtti.

Çanakkale Zaferi'nden sonra Osmanlı Devleti'nin kazandığı son zafer olan Kut'ül Amare, şehitlerin yakınlarının tanıklıklarıyla belgesel haline getirilecek. Türkiye'nin birçok bölgesindeki şehitlerin çok sayıda yakınıyla yapılacak görüşmelerin yer alacağı 13 bölümden oluşacak belgesel, kısa süre sonra TRT AVAZ'da yayınlanacak.

Devamını oku...

f t g m